ورود عضویت دوشنبه 5 تیر 1396
NEWSHA Skip Navigation Links
اطلاعیه: ثبت نام دوره مقدماتی و پیشرفته کارگاه آموزشی روش شنوایی – کلامی آغاز شد.
سبـد خرید
تعداد اقلام : 0
مجموع(ریال) : 0
حس خوب شنیدن
کلینیک سمعک

در طول سال ها، اظهارات مراجعین و تحقیقات انجام شده، بیانگر مشکلات عدیده افراد کم شنوا در برقراری ارتباط در محیط خانواده، کار، تفریحات و...و همچنین اشکال در دریافت صدا ها و علایم محیطی مثلا در خیابان یا سینما و ... می باشد. به دلیل عوارض جانبی و آسیب رسان کم شنوایی، فردی که در برقراری ارتباط دچار اختلال است بیش از پیش خسته می شود، زود عصبانی می گردد و ممکن است در نهایت دچار احساس افسردگی، عدم تمایل به ارتباط و گوشه گیری واحساس تنهایی گردد.

ادیولوژیست پس از ارزیابی بیمار و انجام تست های لازم، در صورتی که فرد دچار کم شنوایی باشد مشاوره های لازم را به او داده و پروسه درمان و توانبخشی را شروع می کند. رایج ترین روش توانبخشی مخصوصا در افرادی که کم شنوایی حسی- عصبی دارند، تجویز سمعک و استفاده از وسایل کمک شنیداری می باشد. دقت داشته باشید بر اساس قوانین بین المللی و وزارت بهداشت تنها فرد معتبر بر ای تجویز سمعک ادیولوژیست می باشد.  همچنین به دلیل حساسیت بالای کار و نقش سمعک در زندگی فرد قبل از تهیه سمعک از مهارت شنوایی شناسی که  به آن مراجعه می کنید اطمینان پیدا کنید.

سمعک چیست ؟

سمعک یک وسیله الکترونیکی بسیار کوچک است که فرد کم شنوا آن را داخل یا روی گوش خود قرار می دهد. سمعک بعضی از صداهای محیطی را ( بسته به نوع کم شنوایی)  بلندتر می کند. در نتیجه فرد مبتلا به کم شنوایی می تواند صدا ها را بهتر شنیده در نتیجه بهتر ارتباط برقرار کند و در فعالیت های روزانه خود به طور موثر ایفای نقش کند. سمعک می تواند به استفاده کننده خود در درک صدا ها چه در محیط پرسر و صدا و چه در محیط ساکت کمک کند. هر چند به دلیل باورهای غلط یا عدم تنظیم درست سمعک در وهله اول فقط دو نفر از هر ده نفر از سمعک استفاده می کنند.

هر سمعک دارای سه بخش اساسی و مقدماتی است که مبنای کار آن موارد زیر می باشد:

  1. میکروفون : که صدا های محیطی را دریافت کرده و به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.
  2. تقویت کننده : انرژی الکتریکی دریافت شده راتقویت کرده و در واقع صدا را بلندتر می کند.
  3. بلندگو(رسیور) : که برعکس میکروفون عمل کرده و انرژی الکتریکی تقویت شده را به صوت تبدیل کرده و به مجرای گوش می فرستد.

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی سمعک های جدید و کار آمد تری به بازار عرضه شده و امکانات فروانی در اختیار کاربر می گذارند ولی اساس عملکرد آن ها نیز مشابه سیستم توضیح داده شده می باشد.

سمعک های آنالوگ و دیجیتال

سمعک ها بر اساس نوع عملکرد پردازش صدا طبقه بندی می شوند. دو مورد از عمده ترین این عملکرد ها آنالوگ و دیجیتال است.

آنالوگ : مدارات آنالوگ امواج صدا را به امواج الکتریکی تبدیل می کنند تا تقویت صورت گیرد. مدرارات آنالوگ قابل تنظیم بر اساس نیاز های فرد مراجع و منحصرا برای او تنظیم می گردند. ادیولوژیست بر اساس میزان کم شنوایی و نیازهای فرد، مشخصات را به شرکت تولید کننده سمعک داده و شرکت سمعک را برای فرد مورد نظر طراحی می کند. سمعک های آنالوگ به دلیل مداراتی که دارند ساده بوده و امکانات محدودی را می توانند فراهم کنند. از سوی دیگر قیمت آن ها در مقایسه با سایر سمعک های پیشرفته کمتر می باشد.

دیجیتال: مدارات دیجیتال امواج صوتی را قبل از تقویت به کد های دیجیتال کامپیوتری تبدیل می کنند. چون کد های دیجیتال شامل اطلاعاتی در باره بلندی و فرکانس صدا هستند، پس در نتیجه می توان طوری برنامه ریزی کرد که تقویت صدا در برخی فرکانس ها بیشتر یا کمتر از بقیه باشد. با توجه به اینکه افت شنوایی بیمار در فرکانس های مختلف معمولا متفاوت است، این ویژگی بسیار پر اهمیت می باشد. تنظیم دیجیتال این توانایی را به ادیولوژیست می دهد که انعطاف بیشتری در تنظیم داشته و محیط های مختلفی را برای سمعک فرد کم شنوا تعریف کند. این سمعک ها همچنین این قابلیت را دارند که طوری برنامه ریزی شوند که فقط صدا هایی را که از یک جهت خاص می آیند را دریافت و بلندتر کنند.

امکانات جانبی :

کاهش نویز (noise reduction) :

اکثر سمعک ها مدار کاهش نویز محیط را دارند. بسته به نوع سمعک و توانایی های سمعک این مدارها متغییر اند.

میکروفون های جهت دار (directional microphones):

این قابلیت در سمعک ها طراحی شده که سمعک صدا هایی که از رو برو می آیند را بیشتر از صدا های پشت سر تقویت کند. در برخی از سمعک ها نیز این جهت داری هوشمند بوده و خود جهت دریافت صدا را تشخیص می دهد. قابلیت جهت داری به خصوص در محیط های داری نویز زمینه ای بسیار کمک کننده است.

تله کویل (telecoils):

این قطعه امکان صحبت کردن شما را با تلفن فراهم کند و باعث می شود صدای محیط اطراف حذف شده و شما فقط صدای تلفن را دریافت کنید. همچنین در برخی مکان های عمومی مثل مساجد، سالن های سینما و یا کنسرت ها به شما در شنیدن بهتر صدای گوینده کمک می کند.

اتصال بی سیم (wireless connectivity) :

قابلیت اتصال سمعک به تلفن همراه، دستگاه پخش موزیک و حتی تلوزیون را فراهم می کند. البته دربیشتر موارد یک دستگاه رابط سوم نیز مورد نیاز است.

ریموت کنترل (remote control) :

بعضی از سمعک ها داری ریموت هستند که شما می توانید برنامه و ولوم سمعک را بدون تماس مستقیم با آن عوض کنید.

اتصال مستقیم (direct audio input) :

قابلیت اتصال مستقیم سمعک به تلوزیون یا ضبط صوت توسط یک سیم ارتباطی نازک

برنامه های متنوع (variable programing) :

اکثر سمعک های جدید توانایی ذخیره برنامه های متعدد را دارند. در نتیجه فرد کم شنوا در محیط های مختلف می تواند برنامه ها تقویت متفاوتی را بر اساس نیاز خود اجرا کند.

کاهش نویز محیطی (environmental noise reduction) :

حذف صدا های محیطی ناخواسته مثل حذف صدای باد

هماهنگ سازی (synchronization) :

برای افرادی که از دو سمعک استفده می کنند هماهنگی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. با این ویژگی دو سمعک به صورت هماهنگ با هم تغییر یافته و با تغییر برنامه یا افزایش صدا در یکی، دیگری هم تغییر می کند.

انواع سمعک ها بر اساس محل قرارگیری

سمعک ها تنوع بسیاری زیادی در زمینه قیمت، اندازه، ویژگی های کمکی و نحوه قراری گیری بر روی گوش فرد دارند.

در ادامه شما را با انواع سمعک ها از نظر محل قرارگیری و آرایش آشنا میکنیم. شروع از کوچکترین و نامرئی ترین می باشد. توجه داشته باشید که شرکت های نولید سمعک همواره در صدد ساخت سمعک های کوچیکتر با قابلیت دیده شدن کمتر هستند ولی از سویی با کوچکتر شدن آن ها تواناییشان در تقویت مورد انتظار فرد کاهش می یابد.

سمعک نامرئی CIC:

سمعک CIC کاملا در مجرای گوش فرد قرارگرفته و از بیرون دیده نمی شود. این سمعک برای افت شنوایی های خفیف تا متوسط در بزرگسالان قابل استفاده است.

یک سمعک CIC :

- کوچکترین سمعک موجود و تجاری شده است

- نمی تواند نویز باد را کاهش دهد

- باتری های بسیار کوچکی استفاده می کند. در نتیجه طول عمر باتری کم بوده و سریع تمام می شود

- امکانات جانبی مثل ولوم کنترل یا میکروفون جهت دار را نمی تواند به همراه داشته باشد

- احتمال دارد جرم گوش مانع خروج صدای اسپیکر شود

سمعک داخل کانال :

سمعک داخل کانال داارای قالب سفارشی بوده و بخشی از مجرای گوش را اشغال می  کند. سمعک داخل کانال می توانند کم شنوایی های خیفیف تا متوسط را بهبود بخشد.

یک سمعک داخل کانال :

- نسبت به انواع بزرگتر کمتر دیده می شود

- دارای امکاناتی هست که سمعک های کاملا داخل مجرا نمی توانند داشته باشند.

- احتمال دارد با جرم گوش کثیف وگرفته شود

سمعک داخل گوشی :

سمعک های داخل گوشی ITE نیز به صورت سفارشی ساخته می شوند و برای کمشنوایی های خفیف تا شدید مناسب می باشند. خود سمعک های ITE در دو نوعی که 1. کاملا فرورفتگی لاله گوش را می پوشاننند (full shell) یا 2. بخشی از فرورفتگی گوش را می پوشانند (half shell) تجویز می گردند

یک سمعک داخل گوشی :

- دارای امکانات جانبی است که در دیگر سمعک های کوچکتر وجود ندارد.

- کارکردن با آن آسان تر است

- امکان گرفتگی بلندگو با جرم گوش را دارد

- احتمال زیاد بودن صدای باد نسبت به سمعک های کوچکتر زیادتر است

- و بیشتر از سمعک های کوچکتر در معرض دید قرار دارد.

سمعک پشت گوشی:

یک سمعک پشت گوشی یا BTE مثل یک قلاب روی لاله گوش قرار می گیرد. یک تیوب نازک سمعک را از به قالب گوش که از قبل و با قالب گیری از گوش بیمار تهیه شده متصل می گردد. این نوع سمعک برای همه ی سنین و همه انواع کم شنوایی ها قابل تجویز است.

یک سمعک پشت گوشی :

- از لحاظ تجاری بزرگترین سمعک های موجود می باشند کاملا بر روی گوش معلوم هستند ( مگر اینکه توسط مو یا یک اکسسوری دیگر پوشانده شوند)

-توانایی تقویت صدای آن از سایر سمعک ها بیشتر است

- در صورتی که مدار حذف باد نداشته باشد. دریافت صدای باد بیشتر از انواع داخل گوشی است.

 

کدام سمعک برای من بهتر است؟

نوع سمعکی که برای هر فرد کم شنوا مناسب است متفاوت بوده و به نوع کم شنوایی و شدت آن بستگی دارد. اگر شما کم شنوایی دوطرفه دارید، معمولا دو سمعک برایتان پیشنهاد می شود، زیرا سمعک دو گوشی توانایی مغز را در تشخیص صدا به شدت بهبود داده و صدای طبیعی تری را فراهم می کند. شنوایی دو گوشی همچنین باعث درک بهتر گفتار در نویز و جهت یابی مکان تولید صدا می شود.

ادیولوژیست شما با مهارتی که دارد سمعکی را در نظر می گیرد که کاملا نیاز های شما را پوشش داده و مطابق سبک زندگی شما باشد. قیمت نیز یک مولفه کلیدی در انتخاب سمعک می باشد، چرا که محدوده آن از چند صد هزار تومان شروع شده و تا چند میلیون برای هر سمعک می رسد. مثل سایر وسایلی که در بازار موجود هست شکل سمعک، امکانات و کیفیت آن در قیمت تاثیر گذار می باشد. هرچند، به عنوان یک توصیه ی شخصی هیچ وقت قیمت را معیار اصلی برای انتخاب بهترین سمعک برای خود در نظر نگیرید. صرفا به خاطر اینکه ی سمعک گران تر از دیگری می باشد، لزوما به این معنا نیست که نیاز های شما را بهتر پوشش می دهد.  پس در این زمینه به ادیولوژیست خود اطمینان کنید و اجازه دهید که او بهترین سمعک ها را برای شما پیشنهاد دهد.

سمعک شنوایی طبیعی شما را بر نمی گرداند اما با تمرین و به مرور زمان شنوایی بهتری با آن تجربه خواهید کرد. شما به طور مداوم از سمعک خود استفاده خواهید کرد پس دقت کنید که مدلی را درخواست دهید که کار کردن با آن آسان بوده و به تنهایی بتوانید آن را روی گوش خود قرار داده یا خارج کنید.

نکات دیگری که در هنگام خرید باید توجه کنید، گارانت و خدماتی که شمال گارانتی محصول می شوند هزینه های احتمالی در صورتی تعمیر یا خرابی محصول، امکان تعویض یا به روز رسانی وسیله و معتبر بودن شرکت تولید کننده سمعک می باشد.

سمعک کودکان

اگر کودک شما کم شنوا تشخیص داده شده یا خود شما متوجه مشکلی در شنوایی کودکتان شده اید، مهمترین نکته این است که در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه توانبخشی و درمان کودک را شروع کنید. تاخیر در شروع درمان هر چند کوتاه باعث عدم فعالیت مناطق مغزی مربوط به شنیدن شده و رشد گفتار و زبان کودک با تاخیر صورت می گیرد. مطالعات مختلف نشان می دهند که مداخله زود هنگام به رشد زبانی طبیعی کمک کرده، موفقیت های کودک در مدرسه بیشتر شده و در طول زندگی نیز ارتباطات بهتری برقرار می کند.

وقتی کودک شما کم شنوا تشخیص داده می شود، با تصمیم های مختلفی در زمینه درمان کم شنوایی، تربیت شنوایی وگفتار درمانی روبه رو می شوید.  اولین قدم مهم برای سلامت شنیداری دریافت سمعک مناسب برای شیرخوار یا کودک شماست.

از هر هزار تولد در جهان حدود 3 تا 5 نفر از متولدین ناشنوا هستند و یا درجاتی از کم شنوایی دارند. دیگر کودکانی که در دوره بچگی کم شنوا می شوند به علت عفونت های مزمن، داروها ، علل ارثی یا افت شنوایی به علت دریافت صدا های خیلی بلند می باشد. اگر احتمال می دهید کودک شما کم شنواست به متخصص اطفال یا مراکز سنجش شنوایی اطفال مراجعه کنید. این متخصصین در زمینه تشخیص کم شنوایی کودکان، درمان و پیگیری آن مهارت لازم را دارند.

رشد گفتار :

شنیدن صدا ها به بهترین وضوح و رسایی ممکن کلید رشد طبیعی زبان می باشد. در طول روز وقتی کودکان دامنه وسیعی از صدا ها و فرکانس های مختلف را می شنوند مخزن زبانی آن ها غنی تر شده و درک بهتری از گفتار پیچیده و اصوات محیطی دارند.

رشد اجتماعی:

واضح است که توانایی ارتباط با دیگران و مشارکت در گروه دوستان نیازمند شنیدن می باشد. از سوی دیگر اعتماد به نفس کودک نیز به خاطر توانایی ارتباط و رهبری برخی گروه همسالان بالا می رود.

سنین مختلف و نیاز های شنوایی :

هدف اولیه در تنظیم سمعک برای شیرخواران و نوزادان  توانایی دریافت و پردازش صدا ها در وسیع ترین دامنه ممکن می باشد. وقتی کودک به مدرسه می رود، کاهش نویز و شنیدن جهتدار از اهمیت بیشتری بر خوردار می شود

در نهایت برای داشتن شنوایی نزدیک به هنجار، علاوه بر رعایت موارد بالاحتما با یک ادیولوژیست که در زمینه کودکان از مهارت و دقت لازم برخوردار است مشاوره داشته باشید.استفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع [موسسه دانش بنیان نیوشا] مجاز می باشد

تاریخ به روز رسانی: چهارشنبه 27 بهمن 1395 تعداد بازدیدها: 600
کلمات کلیدی: کلینیک سمعک،خدمات مرکز نیوشا،تجویز سمعک
آدرس کوتاه صفحه: http://newsha.ir/P/4631
اطلاعات تماس با مرکز

آدرس: تهران- انتهای خيـــــابان امام خمينـی (سپه غربي) نرسيده به اتوبان يادگار امام پلاک 1386
تلفن مرکز: 60-66845959-021
نمابر: 66830409-021
پست الکترونیکی: Info@Newsha.ir
لینک های مرتبط

پزشک انلاین
مجله سلامـت
مجله پزشکی دکتر سلام
انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب

مراکز طرف قرارداد

خانـه کارگر
بیمه بانک ملت
بیمه بانک رفاه کارگران
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیوشا از آخرین اخبار و اطلاعیه های نیوشا با مطلع شوید.

پست الکترونیکی:حقوق این سایت متعلق به مرکز تخصصی نیوشا می باشد. هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد