ورود عضویت پنج شنبه 4 بهمن 1397
NEWSHA Skip Navigation Links
اطلاعیه: ثبت نام کارگاه آموزشی روش شنوایی - کلامی AVT آغاز شد.
سبـد خرید
تعداد اقلام : 0
مجموع(ریال) : 0
حس خوب شنیدن
ارزیابی های الکتروفیزیولوژیک بزرگسال

ارزیابی های الکتروفیزیولوژیک :

بیش از 3 دهه است که آزمون های الکتروفیزیولوژیک پا به عرصه کلینیکی گذاشته و از آنها در جهات متفاوتی استفاده می شود. شاید بتوان گفت که اصلی ترین دلیل کاربرد آزمون های الکتروفیزیولوژیک کاربرد تشخیصی یا اصطلاحا تشخیص جایگاه ضایعه در دستگاه شنوایی می باشد. مورد اخیر از ویژگی های منحصر به فرد آزمون های الکتروفیزیولوژیک شنوایی است که موجب می شود این مجموعه آزمون ها به عنوان ابزاری جهت ردیابی ضایعات دستگاه شنوایی در ردیف اول آزمون ها قرار گیرند. به علاوه، آزمون های الکتروفیزیولوژیک شنوایی به عنوان ابزاری جهت تخمین آستانه شنوایی نیز بکار برده می شوند. در ذیل به اختصار توضیحاتی در مورد چند آزمون رایج از این مجموعه ارائه می گردد.

  • الکتروکوکلئوگرافی یا  (ECochG (ElectroCochleography

آزمون الکتروکوکلئوگرافی، آزمونی است که در ثبت و بررسی پاسخ حلزون، کمک بسیار زیادی می کند.

ثبت پاسخ الکتروکوکلئوگرافی از طریق کار گذاشتن الکترود روی سر یا لاله گوش و یا داخل مجرای گوش امکانپذیر می باشد. پاسخ الکتروکوکلئوگرافی شامل 3 جزء می باشد که عبارتنداز : CM یا میکرو فونیک حلزونی ،SP یا پتانسیل تجمعی و AP یا پتانسیل عمل.

CM یا کوکلئومیکرو فونیک یا میکرو فونیک حلزونی پتانسیلی است که محل تولید آن راس مژکهای سلول های مویی خارجی است. ثبت CM نشانگر سلامت سلولهای مویی خارجی است. SP یا پتانسیل تجمعی پاسخ مربوط به سلولهای مویی داخلی و عصب می باشد. AP یا پتانسیل فعالیت که پاسخ الیاف های عصب شنوایی به محرک می باشد. مجموعه این سه موج پاسخ الکتروکوکلئوگرافی را تشکیل می دهند که در ردیابی هیدروپس آندولنفاتیک و ضایعات حلزون گوش داخلی جایگاه ویژه ای را برای خود دارد. در واقع بررسی نسبت SP/AP می تواند در تشخیص موارد هیدروپس مفید باشد. امروزه در تشخیص نوروپاتی، وجود CM به تنهایی و نبود امواج دیگر و همچنین عدم ثبت ABR می تواند دلیلی بر وجود نوروپاتی باشد.

  • پاسخ برانگیخته ساقه مغز یا ABR :

آزمون ABR، در حدود 3 دهه است که درکلینیک های شنوایی شناسی و مراکز درمانی مورد بهره برداری قرارگرفته است. همان گونه که از نام آن آزمون پیداست، جهت ثبت پاسخ شنوایی ساقه مغز مورد استفاده قرار می گیرد. در این آزمون از محرک های کوتاه جهت برانگیختن پاسخ استفاده می شود. جمع آوری پاسخ توسط الکترودهایی انجام می شود که برروی پوست سر کار گذاشته می شود و پاسخ به شیوه ثبت از راه دور انجام می گیرد.

پاسخ ABR دارای هفت موج است که به ترتیب با حروف یونانی نامگذاری شده اند و مجموعا این قله ها پاسخ عصب شنوایی در بخش محیطی و ساقه مغز را ارائه می کنند. از آزمون ABR جهت تشخیص ضایعات وراء حلزونی و همچنین تخمین آستانه شنوایی استفاده می شود. همچنین از این آزمون جهت غربالگری شنوایی نوزادان استفاده می شود. آزمون ABR در نوزادان و کودکان در حال استراحت و یا در حال خواب قابل انجام است. برای تفسیر نتایج در نوزادان و اطفال زیر 2 سال، لازم هست که نتایج با استانداردهای همان محدوده سنی مقایسه شود، اما در اطفال بالاتر از 2 سال نتایج می تواند با هنجارهای افراد بزرگسال مقایسه شود.

  • پاسخ برانگیخته ساقه مغز به محرک گفتاری یا Speech-ABR :

ثبت پاسخ برانگیخته ساقه مغز با محرک گفتاری تقریبا حدود 2 دهه به عرصه کلینیکی وارد شده است و تقریبا در حدود یک دهه نیز ماشین های ثبت پاسخ برانگیخته با این آزمون تجهیز شده اند. همانگونه که از نام آزمون آشکار است از محرک گفتاری جهت ثبت پاسخ در این آزمون استفاده می شود. بطور معمول از محرک /da/ یا /دا/ جهت ثبت پاسخ استفاده می شود، اگرچه محرکهای گفتاری دیگری نیز تاکنون جهت ثبت پاسخ ساقه مغز مورد استفاده قرار گرفته است. در سال های اخیر تلاشها و مطالعاتی جهت ثبت پاسخ با موسیقی نیز انجام شده است. پاسخ Speech-ABR یا sABR مطابقت بالایی با محرک دارد و در واقع طیف محرک را دنبال می کند، لذا می تواند اطلاعات خوبی را از نحوه عملکرد ساقه مغز در پردازش محرک صوتی ارائه نماید.

ثبت پاسخ sABR همانند پاسخ ABR با کارگذاری الکترود بر روی پوست سر انجام می شود و در واقع نوعی ارزیابی غیر تهاجمی است. پاسخ sABR دارای هفت قله می باشد که قله های ابتدایی آن پاسخ گذرا می باشد (A, V) و همچنین قله انتهایی O که آن نیز یک پاسخ گذرا است(قله O نشانگر فعالیت الیاف های offset) و قله C مربوط به انتقال فورمنتی می باشد. پاسخ sABR دارای بخش پایدار نیز می باشد که خود دارای سه قله است (F, E, D) .

ثبت پاسخ  sABRهنوز در مراحل ابتدایی خود می باشد و لازم است که در بسیاری از جمعیتهای بیمار پاسخ ثبت شود تا در مورد روند پردازش محرک صوتی ونحوه عملکرد ساقه مغز در این جمعیتها اطلاعات لازم بدست آید. در حال حاضر  sABR درافراد مبتلا به اختلالات گفتار و زبان شامل اختلال در خواندن و یا شنیدن و یا در نارسا خوانی و اتیسم ثبت شده و بنظر می رسد که نیاز به تحقیق بیشتر در این حوزه وجود داشته باشد. 

  • پاسخ برانگیخته پایدار شنوایی Auditory Steady-State Response:

از دهه 1980 گروه های تحقیقاتی مستقل در دنیا گزارش هایی را مبنی بر ثبت این پاسخ ارائه نمودند و بدین ترتیب پاسخ ASSR پابه عرصه وجود گذاشت و به عنوان یکی از اعضاء خانواده الکتروفیزیولوژی شنوایی مطرح گردید. ثبت پاسخ ASSR با استفاده از الکترودهایی که بر روی سر گذاشته می شود و در واقع ثبت از راه دور و غیر تهاجمی است و پاسخ بدست آمده نیز یک پاسخ ابژکتیو است که نیاز به دخالت بیمار در پاسخ آن نیست. بسته به نوع تجهیزات مورد استفاده از سه یا چهار الکترود جهت ثبت پاسخ ASSR استفاده می شود. محرک مورد استفاده در ثبت پاسخ ASSR محرک تون خالص می باشد که دارای مدولاسیون در دامنه یا فرکانس و یا هردو می باشد. امروزه محرک دیگری جهت ثبت ASSR مورد استفاده قرار می گیرد که نام آن Chirp" " است و توانایی ثبت پاسخ با دامنه بزرگتری را دارد.

پاسخ ASSR همانند پاسخ های ABR و یا sABR دارای قله نمی باشد، بلکه در این پاسخ به نوعی ردیابی آستانه شنوایی صورت می گیرد. به بیان دقیق تر محرک مدوله شده (مدولاسیون با فرکانس پایین برای ثبت پاسخ از نواحی کرتکس و مدولاسیون با فرکانس بالا برای ثبت پاسخ از ساقه مغز )با فرکانس های متفاوت به دستگاه شنوایی فرد آزمایش شونده ارائه می شود (فرکانس های 500،1000،2000،4000 هرتز) و پس از یافتن آستانه شنوایی در تمامی فرکانس ها، منحنی شنوایی که تخمینی از شنوایی فرد است، ثبت می شود و البته برای بدست آوردن آستانه واقعی فرد نیاز به کاربرد "فاکتور اصلاحی" می باشد. ثبت آستانه شنوایی ASSR در اطفال و نوزادان می تواند بسیار حائز اهمیت باشد، زیرا در گروه های سنی مزبور، ثبت پاسخ های رفتاری به سختی صورت می گیرد و به علاوه، اعتماد به پاسخ ها بسیار پایین می باشد.

پاسخ ASSR بهمراه نتایج ABR ،OAE و Tympanometry می تواند یک مجموعه کامل آزمونی برای گروه های سنی پایین باشد که توانایی همکاری در ثبت پاسخ های رفتاری را دارا نمی باشند. بدین ترتیب ضمن کسب اطلاعات از بخش های مختلف دستگاه شنوایی می توان از آستانه شنوایی فرد و میزان کاهش شنوایی در فرکانس های پایین و بالا نیز اطلاعات مفیدی کسب کرد.

پاسخ برانگیخته میان رس Middle Latency Response) MLR):

پاسخ برانگیخته میان رس یا MLR از نظر زمان نهفتگی در محدوده 10 تا 100 میلی ثانیه قرار گرفته و پاسخی گذرا است که دارای 5 قله می باشد که مهم ترین آنها قله های Na-Pa می باشد که در محدوده 20 تا 35 میلی ثانیه قرار می گیرد.

ثبت پاسخ MLR با محرک کلیک و غالبآ با محرک تون برست با تداوم طولانی تر نسبت به آزمون ABR صورت می گیرد. همانند دیگر اعضاء خانواده آزمون های الکترو فیزیولوژیک،برای ثبت پاسخ باید از الکترود و شیوه ثبت از راه دور استفاده شود. پاسخ MLR برای بالغ شدن نیاز به زمان بیشتری نسبت به ABR دارد و لذا در نوزادان و اطفال اگرچه مورفولوژی پاسخ مشابه با افراد بزرگسال است، اما از نظر نهفتگی، هنوز قله ها در زمان نهفتگی دیرتری ظاهر می شوند و به علاوه، در ثبت پاسخ ها با ارائه تحریک در طرف مقابل، پاسخ نه از مورفولوژی خوبی برخوردار است و نه زمان های نهفتگی قله ها با افراد بالغ بزرگسال مطابقت دارد. مطالعات نشان می دهد که پاسخ MLR در محدوده 10 سالگی به بلوغ می رسد و دلیل این مسئله می تواند مربوط به میلین سازی مراکز عصبی شنوایی در مغز میانی باشد که تقریبا در محدوده 7 سالگی به بعد به میزان قابل توجهی می رسد و در 10 سالگی در صورت عدم وجود کاهش شنوایی یا ضایعه در دستگاه عصبی به اوج خود می رسد.

با آزمون MLR، علاوه بر دستیابی به اطلاعاتی از وضعیت سیستم عصبی مرکزی شنوایی، می توان در ردیابی آستانه شنوایی نیز بهره جست که البته با ظهور آزمون هایی نظیر ASSR این جنبه به فراموشی سپرده شده است. همچنین از آزمون MLR جهت اندازه گیری عمق بیهوشی می توان استفاده کرد که شاید مهم ترین عامل در ارتباط با موضوع اخیر آن باشد که دامنه پاسخ MLR با خواب یا بیهوشی به سرعت کاهش نشان می دهد و از همین رو در اندازه گیری عمق بیهوشی می تواند مفید واقع شود. ثبت MLR در اطفال و بزرگسالان قابل انجام است، اما ثبت پاسخ در شرایط بیداری باید انجام شود.

پاسخ برانگیخته دیرس یا ALR :

Auditory late response یا پاسخ برانگیخته دیررس شنوایی یکی از اعضاء خانواده الکتروفیزیولوژی شنوایی است که با هدف بررسی پاسخ قشر شنیداری مغز طراحی گردید و به تدریج وارد صحنه کلینیکی نیز شد. برای ثبت پاسخ اگرچه محرک کلیک هم بکار برده می شود، اما بهترین محرک برای ثبت پاسخ ،محرک تون برست یا دیوریشن بالا می باشد که می تواند پاسخ ALR را به خوبی از قشر تمپورال برانگیخته نماید. بهترین فرکانس هایی که برای ثبت پاسخ ALR مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از فرکانس های 500 و 1000 هرتز که معمولا با کاربرد شدت 70دسیبل nHL، ثبت پاسخ ALR به خوبی انجام می گیرد. ثبت پاسخ ALR به شیوه ثبت از راه دور است.

پاسخ ALR بطور معمول دارای 4 قله می باشد که اولین قله آن همان قله P1 است که در آزمون MLR به عنوان Pb معرفی شده است و از آن به عنوانSensory gating یا "راهگاه حسی " یاد می شود. اصلی ترین بخش َALR مجموعه N1-P2 می باشد که N1 پاسخ قشر شنوایی است به دریافت محرک صوتی و این خود نشانگر آن است که دریافت اولیه سیگنال صوتی در کرتکس شنوایی ثبت شده است. تعویض منطقه پاسخ و همچنین افزایش زمان نهفتگی در قله ها بیانگر آن است که منطقه پاسخ از لایه سطحی قشر (در پاسخ N1) به لایه های عمقی تر و مناطق بعد از قشر اولیه (در پاسخ P2 ) تغییر مکان داده است. پاسخ ALR همانند MLR تحت تاثیر خواب و بیهوشی قرار گرفته و به سرعت کاهش دامنه نشان می دهد. داروهای بیهوشی و خواب آور پاسخ ALR را تحت تاثیر قرار می دهند و موجب کاهش دامنه پاسخ می شوند. بلوغ پاسخ ALR در اطراف سن 15 تا 20 سالگی صورت می گیرد.استفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع [موسسه دانش بنیان نیوشا] مجاز می باشد

تاریخ به روز رسانی: یکشنبه 25 تیر 1396 تعداد بازدیدها: 3610
کلمات کلیدی: ارزیابی های الکتروفیزیولوژیک
آدرس کوتاه صفحه: http://newsha.ir/P/4469
اطلاعات تماس با مرکز

آدرس: تهران- انتهای خيـــــابان امام خمينـی (سپه غربي) نرسيده به اتوبان يادگار امام پلاک 1386
تلفن مرکز: 60-66845959-021
نمابر: 66830409-021
پست الکترونیکی: Info@Newsha.ir
لینک های مرتبط

پزشک انلاین
مجله سلامـت
مجله پزشکی دکتر سلام
انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب

مراکز طرف قرارداد

خانـه کارگر
بیمه بانک ملت
بیمه بانک رفاه کارگران
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیوشا از آخرین اخبار و اطلاعیه های نیوشا با مطلع شوید.

پست الکترونیکی:حقوق این سایت متعلق به مرکز تخصصی نیوشا می باشد. هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد