ورود عضویت یکشنبه 5 اسفند 1397
NEWSHA Skip Navigation Links
اطلاعیه: آغاز ثبت نام کارگاه آموزشی " ارزیابی و درمان اختلالات پردازش شنوایی مرکزی" 66830409
سبـد خرید
تعداد اقلام : 0
مجموع(ریال) : 0
حس خوب شنیدن
روش توماتیس چیست؟

روش توماتیس(Tomatis) نوعی روش آموزشی برای بهبود عملکرد "گوش دادن" در افرادی است که خوب می شنوند، اما نمی توانند خوب گوش کنند. در این روش با تغییر ناگهانی و غیرمنتظره فرکانس و شدت صدا، نوعی تضاد موسیقیایی ایجاد می شود. این اثر مغز را غافلگیر کرده و منجر به نوعی مکانیسم توجهی می­ شود که در این حالت گفته می شود مغز در موقعیت "گوش دادن" است.

در روش توماتیس، صدا به طور معمول از راه هوا و از طریق مجرای گوش منتقل می­ شود. از طرف دیگر، در بالای هدفون یک مرتعش شونده قرار دارد که باعث انتقال صدا از طریق ارتعاش جمجمه می­ شود. به این نوع انتقال صدا، انتقال استخوانی می ­گویند. در انتقال استخوانی، صدا مستقیما به گوش داخلی منتقل می شود. بنابراین گوش داخلی آماده دریافت صداهایی می­ شود که از پرده صماخ عبور می ­کند.

تغییر مسیر انتقال صدا به کانال 2 باعث منقبض شدن عضلات گوش میانی می­ شود. برعکس، تغییر مسیر انتقال صدا از کانال 2 به کانال 1 باعث شل شدن عضلات گوش میانی می ­شود. بنابراین، گوش به طور دائم در حال انجام نوعی تمرینات ژیمیناستیکی است. از این طریق، عضله رکابی منقبض و منبسط شده و ضمن تنظیم عملکرد گوش داخلی، نقش آماده سازی آن را برعهده می گیرد.

به طورکلی، با تغییرات ناگهانی شدت و فرکانس صدا، کل دستگاه شنوایی تحریک می­ شود. سیستم دهلیزی (وستیبولار) و حلزون گوش نقش مهمی در فراهم آوردن انرژی مورد نیاز برای انتقال صدا به مغز ایفا می­ کنند. در حلزون گوش، اصوات فرکانس بالا نسبت به اصوات فرکانس پایین، با قدرت بیشتری مغز را تحریک می­ کنند. کانال 2 با قدرت زیادی بخش پایینی مجرای حلزونی را فعال کرده و باعث دریافت صداهای فرکانس بالا و انتقال آنها به مغز می­ شود. این انتقال از طریق تبدیل ارتعاشات صوتی دریافت شده به تحریک الکتریکی اتفاق می ­افتد. سپس پیام الکتریکی به قشر شنوایی و مناطق جانبی مرتبط با قشر فرونتال (منطقه قدامی مغز) منتقل می­ شود. قشر فرونتال اطلاعات دریافت شده را با هم ترکیب و تجزیه و تحلیل می­ کند.

در مسیر برگشت، این اطلاعات ترکیب شده به سمت گوش هدایت می­ شود و نه تنها باعث دریافت اطلاعات صوتی و تمرکز بر روی آنها می­ شود، بلکه مهارت ­های حرکتی مرتبط با عملکردهای ریز و هم عملکردهای درشت را نیز بهبود می­ بخشد.

بنابراین، با توجه به مسیر رفت و برگشت اطلاعات میان مغز و گیرنده­ های موجود در گوش داخلی، متوجه می شویم که در واقع، گوش یک عضو حسی-حرکتی است که نقش تعیین کننده ­ای در رشد فردی ما دارد.

بر همین اساس، روش توماتیس با شیوه ­ای طبیعی و غیرمداخله­ ای، روی سیستم شنوایی و مغز عمل می­ کند. روش توماتیس باعث بهبود توانایی آموزش، تمرکز، برقراری ارتباط، خواندن، گوش دادن و پردازش حسی می­ شود. این روش نوعی برنامه آموزشی است و روشی تشخیصی محسوب نمی شود.

ویدئوی نحوه عملکرد روش توماتیس را می توانید در لینک مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که دستگاه توماتیس توسط موسسه دانش بنیان نیوشا طراحی و ساخته شده است. ویژگی ها و تصویر این دستگاه را می توانید در زیر مشاهده کنید.

 


استفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع [موسسه دانش بنیان نیوشا] مجاز می باشد

تاریخ به روز رسانی: شنبه 4 شهریور 1396 تعداد بازدیدها: 7066
کلمات کلیدی: روش توماتیس،صدا درمانی،برنامه بازتوانی نیوشا(NLP)
آدرس کوتاه صفحه: http://newsha.ir/P/1955
اطلاعات تماس با مرکز

آدرس: تهران- انتهای خيـــــابان امام خمينـی (سپه غربي) نرسيده به اتوبان يادگار امام پلاک 1386
تلفن مرکز: 60-66845959-021
نمابر: 66830409-021
پست الکترونیکی: Info@Newsha.ir
لینک های مرتبط

پزشک انلاین
مجله سلامـت
مجله پزشکی دکتر سلام
انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب

مراکز طرف قرارداد

خانـه کارگر
بیمه بانک ملت
بیمه بانک رفاه کارگران
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیوشا از آخرین اخبار و اطلاعیه های نیوشا با مطلع شوید.

پست الکترونیکی:حقوق این سایت متعلق به مرکز تخصصی نیوشا می باشد. هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد