ورود عضویت یکشنبه 5 اسفند 1397
NEWSHA Skip Navigation Links
اطلاعیه: آغاز ثبت نام کارگاه آموزشی " ارزیابی و درمان اختلالات پردازش شنوایی مرکزی" 66830409
سبـد خرید
تعداد اقلام : 0
مجموع(ریال) : 0
حس خوب شنیدن
روش بازتوانی شنوایی نیوشا

"سوالات رایج درباره روش بازتوانی شنوایی نیوشا"

 

1- اختلال پردازش شنوایی(بدشنوایی) چیست؟

2- چه افرادی می توانند از برنامه بازتوانی نیوشا(NLP) بهرمند شوند؟

3- طول دوره درمانی برنامه NLP چقدر است؟

 4-چه مدت زمان باید منتظر ماند تا نتایج این درمان مشخص شود؟

 5- آیا می توان پیش بینی کرد که دوره درمان چقدر است؟

 6- آیا نتایج مثبت این درمان در طی زمان از بین می رود؟

 7-آیا این دوره درمانی تاثیرات جانبی هم دارد؟

 8- آیا هنگام اجرای برنامه درمانی می توان از اصوات و موسیقی های دیگر استفاده کرد؟

 9- اگر یک یا چند جلسه درمان را از دست بدهم، چه کاری باید انجام دهم؟

 10- آیا از برنامه بازتوانی نیوشا می توان برای افراد کم شنوا(سمعک یا کاشت حلزون) نیز استفاده کرد؟

11- اگر در اجرای برنامه نیوشا سوالی داشته باشم، باید از چه فردی کمک بگیرم؟ 

 12-آیا برنامه درمانی NLP برای افراد مبتلا به صرع یا تشنج نیز مناسب است؟

 13-امتیازات برنامه بازتوانی نیوشا نسبت به دیگر برنامه موجود در سطح جهان کدام است؟

 14- برای اطلاع از نتایج درمانی این روش مطالعه چه مقالاتی را پیشنهاد می کنید؟

 15- تفاوت میان برنامه های درمانی عمومی، مقدماتی، پیشرفته و برنامه منزل چیست؟

 

 پاسخ ها:

 1- اختلال پردازش شنوایی(بدشنوایی) چیست؟

اختلال پردازش شنوایی به معنای اشکال در پردازش و تفسیر اصوات می باشد. گوش انسان قادر به دریافت، پردازش و تفسیر اصوات مختلف می باشد. هر گاه دریافت صدا بدون اشکال انجام شود، اما مراحل پردازش و یا تفسیر صدا دچار مشکل باشد، اختلال پردازش شنوایی اتفاق می افتد.

 

2- چه افرادی می توانند از برنامه بازتوانی نیوشا(NLP) بهرمند شوند؟

همه افراد می توانند از برنامه بازتوانی شنوایی بهره مند شوند. این برنامه برای همه سنین مختلف از بدو تولد تا بزرگسالی قابل استفاده می باشد. به طور کلی، افراد زیر می توانند از برنامه فوق بهره مند شوند:

الف- کودکان عادی

 • کودکان و بزرگسالانی که در مهارت گوش دادن ضعیف هستند، مشکلات پردازش حسی دارند، اختلالات وزوز و بیش شنوایی، اختلالات یادگیری و زبانی دارند یا در خواندن، توجه و تمرکز، حافظه، ارتباط اجتماعی و دستورپذیری دچار ضعف هستند. این گروه شامل اختلالات طیف اوتیسم، کم توجهی و بیش فعالی، اختلالات یادگیری، اختلالات زبانی و گفتاری و انواع اختلالات ارتباطی می باشد. علاوه بر موارد فوق، برنامه درمانی اختصاصی ویژه افراد مبتلا به وزوز گوش نیز در برنامه NLP وجود دارد.
 • افرادی که تمایل دارند مهارت های ارتباطی و گفتاری خود را افزایش دهند.

 

3- طول دوره درمانی برنامه NLP چقدر است؟

طول دوره درمانی(آموزشی) بسته به اهداف مورد نظر و نوع مشکل فرد متغییر است. دوره درمانی تقریبا 100 جلسه است که طی 12 تا 15 هفته ارایه می شود. بیش از 80 جلسه از برنامه در منزل انجام می گیرد.

بسیاری از افراد تمایل پیدا می کنند که دوره درمانی را به شکل منظم تکرار کنند و پس از گذراندن دوره مقدماتی، دوره پیشرفته را نیز انجام دهند.

 

4- چه مدت زمان باید منتظر ماند تا نتایج این درمان مشخص شود؟

نتایج درمان بسته به اهداف ترسیم شده فرق می کند. برای آنکه مغز بتواند اطلاعات جدید را دریافت کند و از آن ها استفاده نماید، نیاز به وقت کافی دارد.

در برخی از افراد، نتایج درمان پس از چند هفته آشکار می شود و در برخی دیگر، نتایج درمان پس از گذراندن کامل دوره درمانی پدیدار می شود.

 

5- آیا می توان پیش بینی کرد که دوره درمان چقدر است؟
تعیین دقیق نتایج درمان دشوار است. اگر برنامه درمانی طبق جدول زمانبندی و به طور منظم انجام شود، نتایج درمان نمایان خواهد شد.

گاهی اوقات نتایج درمان فقط محدود به اهداف مورد نظر نمی شود و حوزه های رشدی دیگر را نیز در بر می گیرد.

 

6- آیا نتایج مثبت این درمان در طی زمان از بین می رود؟

مطالعات و تجربیات انجام شده در این مرکز نشان می دهد که نتایج روز افزون درمان تا یکسال پس از تکمیل دوره درمانی ادامه پیدا می کند و پس از آن یکنواخت می شود. این نتایج را می توان طی یک دوره 2 تا 10 ماهه مشاهده کرد. پیشنهاد می شود که دوره های درمانی به شکل کامل انجام گیرد تا نتایج درمان تثبیت شود.

برنامه های بازتوانی شنوایی شباهت زیادی با تمرینات ورزشی دارد. به همین دلیل باید تمرینات به شکل منظم انجام گیرد. پس از انجام تمرینات ورزشی، بدن به شرایط مناسبی دست پیدا می کند، اما اگر تمرینات به طور کامل قطع شود یا نکات مهم در سلامت سیستم شنوایی رعایت نشود(مانند گوش دادن به موسیقی با صدای بلند)، امکان بازگشت علایم بدشنوایی وجود دارد.

 

7-آیا این دوره درمانی تاثیرات جانبی هم دارد؟

برنامه بازتوانی شنوایی، یک درمان ایمن، غیرتهاجمی و مبتنی بر استفاده از تمرینات توانبخشی شنوایی و اصوات موسیقی می باشد. تاکنون این برنامه برای بسیاری از کودکان و بزرگسالان اجرا شده است و هنوز گزارشی مبنی بر تاثیرات منفی پایدار ارایه نشده است. برخی از افراد تغییرات موقت در رفتار را گزارش می کنند که کوتاه مدت بوده و از چند دقیقه تا چند روز ممکن است به طول انجامد. این تغییرات را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد:

 1. تغییرات رفتاری یا هیجانی. این نوع از تغییرات معمولا نشانه تاثیرات مثبت درمان می باشد و علامت این است که مغز برای یادگیری اطلاعات دریافت شده و دستیابی به سازماندهی جدید، نیاز دارد که یک دوره گذرا و موقت را پشت سر بگذارد. این تغییرات اغلب همراه با تغییرات مثبت پردازش شنوایی، توانایی های ارتباطی و دیگر حوزه های رشد می باشد. در این حالت برنامه درمانی ادامه پیدا می کند تا زمانیکه تغییرات مثبت تثبیت شود و تاثیرات جانبی از بین برود. درصورتیکه تاثیرات جانبی درمان وسیع باشد، با نظر مشاور، تغییراتی در برنامه درمان ایجاد می شود.
 2. تغییرات فیزیولوژی. این تغییرات ممکن است در طول دوره درمان یا بلافاصله پس از جلسات درمانی ایجاد شود. اگر این نوع تاثیرات جانبی ادامه پیدا کند، پیشنهاد می شود که موضوع را با مشاور برنامه درمانی درمیان بگذارید تا از وجود مشکلات احتمالی دیگر اطمینان حاصل گردد. برخی از این تغییرات می تواند نشانه ضعف عملکرد در حوزه های دیگر باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

هر سوالی که در این زمینه داشتید، آن را با مشاور برنامه درمانی خود در میان بگذارید.

 

8- آیا هنگام اجرای برنامه درمانی می توان از اصوات و موسیقی های دیگر استفاده کرد؟

هنگام اجرای دوره درمانی بازتوانی شنوایی نیوشا، می توانید از موسیقی های آرام استفاده کنید. موسیقی را با شدت صدای متوسط(راحت) و از طریق هدفون یا بلندگو گوش دهید. هم چنین می توان از انواع کتاب های صوتی استفاده کرد.

 

9- اگر یک یا چند جلسه درمان را از دست بدهم، چه کاری باید انجام دهم؟

با مشاور برنامه خود تماس بگیرید و یا از دستورالعمل های ساده زیر را اجرا کنید:

 • اگر یک بخش از برنامه هفتگی را از دست داده اید: در جدول زمانبندی تغییر ایجاد نکنید و برنامه جلسه بعد را به موقع اجرا کنید.
 • اگر دو یا چند جلسه در یک هفته را از دست داده اید: تمرین آخرین جلسه را تکرار کنید و سپس جلسات لغو شده را اجرا کنید و برنامه را ادامه دهید.
 • اگر برنامه یک هفته تا سه هفته را از دست داده اید: تمرینات آخرین هفته ای که اجرا شده است را تکرار کنید و سپس برنامه هفته های لغو شده را اجرا کنید و برنامه را ادامه دهید.
 • اگر چهار هفته یا بیش از چهار هفته را از دست داده اید: بهتر است که برنامه را از اول شروع کنید.

10- آیا از برنامه بازتوانی نیوشا می توان برای افراد کم شنوا(سمعک یا کاشت حلزون) نیز استفاده کرد؟

بله. بسیاری از کودکان کم شنوا، دچار بدشنوایی نیز هستند. از این رو، کودکانی که از سمعک یا کاشت حلزون استفاده می کنند، به این برنامه نیاز دارند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره 668459595 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان متخصصین مرکز نیوشا بهره مند شوید.

 

11- اگر در اجرای برنامه نیوشا سوالی داشته باشم، باید از چه فردی کمک بگیرم؟

با درمانگر یا مشاور خود تماس بگیرید.

 

12-آیا برنامه درمانی NLP برای افراد مبتلا به صرع یا تشنج نیز مناسب است؟

اگر صرع کنترل شده باشد، می توان از برنامه بازتوانی شنوایی نیوشا استفاده کرد. حتما موضوع صرع یا تشنج را با درمانگر(مشاور) خود در میان بگذارید. اگر از داروی جدیدی برای درمان استفاده می کنید یا میزان مصرف آن را تغییر داده اید، آن را با درمانگر خود در میان بگذارید.

 

13-امتیازات برنامه بازتوانی نیوشا نسبت به دیگر برنامه موجود در سطح جهان کدام است؟

برنامه بازتوانی نیوشا از 3 بخش توانبخشی کلاسیک، صوت درمانی و آموزش امواج مغزی(Neuromodulation) تشکیل شده است. این برنامه حاصل سال ها تلاش متخصصان مرکز تخصصی نیوشا می باشد که بر اساس مطالعات و تجربیات بالینی متعدد طراحی و تدوین گردیده است. از ویژگی های منحصر به فرد این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزیابی اختصاصی وضعیت شنوایی فرد با استفاده از آزمون ها و تجهیزات پیشرفته تخصصی شامل آزمون های ادیومتری، ایمیتانس ادیومتری، OAE و Speech ABR
 • طراحی برنامه درمانی اختصاصی بر اساس نتایج آزمون ها و متناسب با سن و اختلال فرد
 • ارایه برنامه درمانی در 3 سطح عمومی(General)، مقدماتی(Primary) و پیشرفته(Advanced)
 • امکان اجرای برنامه درمانی در منزل، مدرسه، کلینیک، بیمارستان و دفاتر ارزیابی شنوایی
 • امکان اجرای برنامه در سنین مختلف و متناسب با نیاز اختصاصی افراد
 • برنامه پشتیبانی و مشاوره اختصاصی جهت متخصصان و کاربران برنامه درمانی
 • برنامه صوت درمانی نیوشا تلفیقی از موسیقی فیلترشده به همراه اصوات سه بعدی است که با هدف تمرین عضلات گوش میانی و ایجاد مهارت مکان یابی صدا طراحی گردیده است. بدین منظور از نرم افزاها و تجهیزات پیچیده جهت ساخت و طراحی محتوای صوتی برنامه استفاده می شود.

برنامه آموزش امواج مغزی با استفاده از تکنیک های پیشرفته آنالیز و طراحی صوت و به شکل اصوات زنش دوگوشی، ایزوکرونیک و زنش تک گوشی اجرا می گردد. تنوع اصوات مورد استفاده باعث می شود تا بتوان از این برنامه برای طیف وسیعی از اختلالات و ارتقاء عملکرد افراد مختلف استفاده کرد.

 

14- برای اطلاع از نتایج درمانی این روش مطالعه چه مقالاتی را پیشنهاد می کنید؟

در سایت مرکز نیوشا(www.newsha.ir) در لینک اختصاصی کلینیک بدشنوایی می توانید مقالات مختلفی در باره موضوع بدشنوایی و نتایج درمان های مختلف پیدا کنید.

 

15- تفاوت میان برنامه های درمانی عمومی، مقدماتی، پیشرفته و برنامه منزل چیست؟

برنامه های عمومی برای طیف وسیعی از افراد طراحی و اجرا می گردد. در این برنامه ها، ویژگی های مشترک مبنای طراحی موسیقی ها و تمرینات قرار می گیرد. در برنامه های مقدماتی و پیشرفته، ویژگی های اختصاصی افراد مورد نظر قرار می گیرد. در مرحله اول، برنامه مقدامتی ارایه می گردد و درصورت نیاز، تمرینات پیشرفته ویژه فرد طراحی و ارایه می شود. برنامه های منزل طوری طراحی شده اند که توسط خانواده یا فرد در منزل قابل اجرا می باشد. از این نوع تمرینات برای فشرده و متمرکز کردن درمان استفاده می شود. استفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع [موسسه دانش بنیان نیوشا] مجاز می باشد

تاریخ به روز رسانی: شنبه 31 تیر 1396 تعداد بازدیدها: 5319
کلمات کلیدی: بد شنوایی، روش بازتوانی شنوایی نیوشا،اختلالات پردازش شنوایی
آدرس کوتاه صفحه: http://newsha.ir/P/1540
اطلاعات تماس با مرکز

آدرس: تهران- انتهای خيـــــابان امام خمينـی (سپه غربي) نرسيده به اتوبان يادگار امام پلاک 1386
تلفن مرکز: 60-66845959-021
نمابر: 66830409-021
پست الکترونیکی: Info@Newsha.ir
لینک های مرتبط

پزشک انلاین
مجله سلامـت
مجله پزشکی دکتر سلام
انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب

مراکز طرف قرارداد

خانـه کارگر
بیمه بانک ملت
بیمه بانک رفاه کارگران
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیوشا از آخرین اخبار و اطلاعیه های نیوشا با مطلع شوید.

پست الکترونیکی:حقوق این سایت متعلق به مرکز تخصصی نیوشا می باشد. هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد