ورود عضویت یکشنبه 5 اسفند 1397
NEWSHA Skip Navigation Links
اطلاعیه: آغاز ثبت نام کارگاه آموزشی " ارزیابی و درمان اختلالات پردازش شنوایی مرکزی" 66830409
سبـد خرید
تعداد اقلام : 0
مجموع(ریال) : 0
حس خوب شنیدن
فیزیوتراپی عضلات گوش

فیزیوتراپی عضلات گوش

درمان حساسیت بیش از اندازه به صدا (HSSاز طریق روش صوت درمانی نیوشا (NLP)

اگر سیستم عصبی تحریک پذیری بالایی داشته باشد، پاسخ های غلط و نامناسب به محرکات ورودی می دهد. صدا درمانی سیستم عصبی شنوایی را آرام می کند و به بهبود عملکرد عضلات گوش میانی کمک می کند.

از این طریق گوش توانایی حذف یا کاهش طبیعی اصوات مزاحم را پیدا می کند و عملکرد مناسبی در دریافت و پردازش اصوات انجام می دهد.

البته تنها کسانی که با فرد مبتلا به بیش شنوایی مواجه شده اند یا در کنار آن ها زندگی می کنند، می توانند بفهمند که تاثیرات بیش شنوایی بر زندگی آن ها چقدر ویران کننده است. در این حالت شنیدن صدای ترافیک، دستگاه ها و وسایل خانگی یا انجام فعالیت های اجتماعی به ویژه فعالیت هایی که با صدای بلند همراهند، بسیار دردناک و هراس آور خواهد بود.

تعاریف مختلفی برای حساسیت بیش از اندازه به صدا وجود دارد:

  • بیش شنوایی: به معنای این است که عملکرد گوش دچار مشکل است یا مسیر پردازش صدا در عصب شنوایی به سمت مغز خوب انجام نمی شود به نحویکه اصوات بلند شنیده می شود و حتی به آستانه دردناکی نزدیک می شود.
  • فونوفوبیا: به حالتی اشاره دارد که در آن فرد نوعی واکنش هیجانی یا ترس گونه نسبت به صدا نشان می دهد. این حالت بیشتر جنبه روانشناختی دارد تا جنبه فیزیکی.

در برخی موارد، هر دو حالت در کنار هم دیده می شود. همینطور در برخی موارد ممکن است فرد مبتلا به اصوات خاصی واکنش منفی داشته باشد و با شنیدن آن ها احساس ناراحتی کند.

برنامه صوت درمانی NLP چگونه باعث بهبود حساسیت بیش از اندازه به صدا یا بیش شنوایی می شود:

برنامه NLP حاصل سال ها تجربه متخصصان مرکز تخصصی نیوشا در زمینه ارزیابی و درمان اختلالات بدشنوایی از جمله اختلال بیش شنوایی می باشد. مرکز تخصصی نیوشا خدمات ویژه خود را برای مبتلایان به اختلال بدشنوایی شامل اختلالات طیف اوتیسم، اختلال یادگیری، اختلال نقص توجه و بیش فعالی از سال 1380 آغاز کرد. در ابتدا آموزش ها متمرکز بر اجرای روش Hemi-Sync  بود. استفاده از این روش تاکنون نتایج بسیار مثبتی برای اختلالات رشدی به ویژه گروه طیف اوتیسم به همراه داشته است.

در سال 1385 روش های صوت درمانی از جمله AIT و Tomatis نیز به این برنامه اضافه شد. در نهایت با افزودن برنامه ارزیابی و درمان کلاسیک اختلالات پردازش شنوایی نظیر (DIID، Speech in Noise Training)،  برنامه بازتوانی نیوشا (NLP) شکل گرفت. در حال حاضر برنامه NLP مشتمل بر 3 شیوه درمانی مجزا است که بر حسب نیاز و نوع اختلال، مورد استفاده قرار می گیرند:

  • روش های  Brain Wave Entrainmentشامل روش موفق Hemi-Sync؛
  • روش های صدا درمانی شامل روش های AIT , Tomatis؛
  • توانبخشی کلاسیک ویژه APD.

در برنامه صدا درمانی NLP برای درمان حساسیت بیش از اندازه به صدا، از روش های مختلف AIT و Tomatis استفاده می شود. صدا درمانی نوعی فیزیوتراپی برای عضلات گوش محسوب می شود. همانطور که برای تقویت هر عضله در بدن نیاز به تمرینات منظم، پیوسته  مستمر می باشد، در اینجا نیز اجرای دقیق برنامه صدا درمانی NLP به بهبود عملکرد عضلات گوش میانی کمک می کند.

 

صدا درمانی چگونه می تواند به درمان بیش شنوایی کمک کند:

گوش انسان به طور طبیعی می تواند در برابر اصوات ناگهانی (برای مثال کوبیده شدن اشیاء به هم یا صدای بلند یک خواننده اپرا) واکنش نشان دهد و با انعطاف و کشش مناسب با سطح صداهای بلند تطبیق پیدا کند. اگر این توانایی دچار مشکل شود، بدین معناست که برخی از عملکردهای گوش آسیب دیده است. برای مثال:

  • ممکن است عضلات گوش میانی دچار سفتی شده باشند، به نحویکه نتوانند در برابر شدت صدای وارد شده به خوبی واکنش نشان دهند و با آن سازگار شوند.
  • ممکن است فشار محفظه گوش میانی دچار مشکل شده باشد؛
  • ممکن است مسیر عصب شنوایی به سمت مغز عملکرد مناسب خود را انجام ندهد.

هدف از اجرای برنامه بازتوانی نیوشا (Newsha Listening Program) ایجاد نوعی بازتوانی عملکرد عصب شنوایی و کشش و انعطاف مناسب عضلات گوش میانی است. از این طریق گوش توانایی حذف اصوات مزاحم را به دست می آورد.

در صدا درمانی از موسیقی های مختلف از جمله موسیقی کلاسیک به عنوان صدای زمینه استفاده می شود و با استفاده از فیلترهای ویژه، فرکانس های مختلف فیلتر می شود. از این طریق همه بخش های مختلف گوش فعال می شود تا توانایی محافظت و مقاومت در برابر نویز محیط را بازیابی کند و دریافت همه فرکانس ها بهبود پبدا کند.

ایجاد کشش مناسب در عضلات گوش میانی

گوش میانی از دو عضله بسیار کوچک تشکیل شده است: عضله چکشی (تنسور تیمپانی) و عضله رکابی. این عضلات نقش مهمی در عملکرد هنجار گوش بازی می کنند و امکان تطبیق و سازگاری فرد با اصوات مختلف را فراهم می کنند.

در صدا درمانی، شدت فرکانس های بالا و پایین به شکل ناگهانی تغییر می کند و این امر باعث می شود تا کشش عضلات گوش میانی دائما کم و زیاد شود. این نوع تمرین کمک می کند تا کشش عضلات گوش میانی بازیابی شود و عملکرد کلی گوش بهبود پیدا کند. درست به همان شکل که تمرینات دراز نشست می تواند باعث تقویت عضلات شکمی شود، صدا درمانی نیز می تواند قدرت کشش و انعطاف عضلات گوش میانی را بازیابی کند.

برطرف کردن پری فشار در گوش

زمانیکه لوله استاش (رابط گوش میانی با حلق) عملکرد خوبی ندارد، فشار محفظه گوش میانی تغییر پیدا می کند و در نهایت پر از مایع (آب میان بافتی) می شود.

باز و بسته شدن لوله استاش به شکل غیر اختیاری و از طریق عضله چکشی(تنسور تیمپانی) انجام می گیرد. کشش مناسب این عضله به باز و بسته شدن بهتر لوله استاش کمک می کند و احساس پری گوش را بر طرف می نماید.

بهبود عملکرد عصب شنوایی

ساختار هارمونیک موسیقی مورد استفاده در صدا درمانی و فیلتراسیون ایجاد شده در آن می تواند به افزایش کارایی عصب شنوایی در پردازش صدا کمک کند.

برای آنکه یک صدا درک شود، باید از طریق عصب شنوایی وارد منطقه شنیداری مغز شود. هر گونه آسیب به گوش، آسیب مغزی یا ضربه به سر می تواند باعث آسیب به عملکرد عصب شنوایی شود و درک صدا را تغییر دهد. اگر صدا به شکل نامناسب و تغییر یافته به مغز فرستاده شود، باعث خطا و اشتباه در درک و فهم صدا می گردد.

برنامه صدا درمانی باعث تحریک مناطق مختلف درکی از جمله قشر شنیداری مغز، هیپوتالاموس و سیستم لیمبیک می گردد. این نوع تمرینات باعث بهبود عملکرد پردازش صدا در مسیر عصب شنوایی و مناطق شنیداری مغز می شود.

 استفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع [موسسه دانش بنیان نیوشا] مجاز می باشد

تاریخ به روز رسانی: سه شنبه 27 تیر 1396 تعداد بازدیدها: 9588
کلمات کلیدی: فیزیوتراپی عضلات گوش
آدرس کوتاه صفحه: http://newsha.ir/P/1211
اطلاعات تماس با مرکز

آدرس: تهران- انتهای خيـــــابان امام خمينـی (سپه غربي) نرسيده به اتوبان يادگار امام پلاک 1386
تلفن مرکز: 60-66845959-021
نمابر: 66830409-021
پست الکترونیکی: Info@Newsha.ir
لینک های مرتبط

پزشک انلاین
مجله سلامـت
مجله پزشکی دکتر سلام
انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب

مراکز طرف قرارداد

خانـه کارگر
بیمه بانک ملت
بیمه بانک رفاه کارگران
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیوشا از آخرین اخبار و اطلاعیه های نیوشا با مطلع شوید.

پست الکترونیکی:حقوق این سایت متعلق به مرکز تخصصی نیوشا می باشد. هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد