ورود عضویت یکشنبه 5 اسفند 1397
NEWSHA Skip Navigation Links
اطلاعیه: آغاز ثبت نام کارگاه آموزشی " ارزیابی و درمان اختلالات پردازش شنوایی مرکزی" 66830409
سبـد خرید
تعداد اقلام : 0
مجموع(ریال) : 0
حس خوب شنیدن
فناوری همی-سینک چیست؟

فناوری همی-سینک چیست؟

تصویر سمت چپ: 

الگوی غیرهماهنگ در امواج مغزی، باعث می شود تا فرایندهای پردازشی مغز در پایین ترین سطح قرار گیرد.

تصویر سمت راست:

 با ایجاد کوهرنس در الگوی امواج مغز از طریق فناوری همی سینک، امکان استفاده از حداکثر از پتانسیل کل مغز فراهم می شود.

 


نحوه عملکرد فناوری همی سینک به شکل زیر است:

  • یک صدا در گوش چپ ارایه می شود. در این حالت، مغز فقط یک صدا را می شنود.

  • یک صدای دیگر به گوش راست ارایه می شود. در این حالت نیز، مغز فقط یک صدا را می شنود.

  • هنگامی که این دو صدا همزمان به دو گوش ارایه شوند، مغز صدای سومی را می شنود که حاصل تلفیق و ترکیب دو صدای قبلی در مسیرهای پردازشی سیستم عصبی شنوایی است و به آن زنش دو گوشی گفته می شود.

 

نمونه ای از شنوایی دایکوتیک

این امر چه مفهومی دارد؟

 با استفاده از فناوری همی سینک که در آن از چندین گروه مختلف الگوی فرکانسی استفاده می شود، امکان تغییر و آموزش امواج مغزی وجود دارد. الگوی موسیقیایی و فرکانسی با دقت و بر اساس نیازهای اختصاصی فرد انتخاب می شوند و از طریق هدفون یا بلندگو برای فرد ارایه می گردد.

 

این ها همه در مغز اتفاق می افتد!

مغز تمام فعالیت های بدن، اعم از ضربان قلب و تنفس تا احساسات، یادگیری و حافظه را کنترل می کند. حتی گفته می شود که مغز بر پاسخ سیستم ایمنی بدن به بیماری نیز کنترل دارد. 

همین توانایی است که انسان را از موجودات دیگر متمایز می کند و به او توانایی دستیابی به پیشرفت های علمی، ایجاد شاهکارهای ادبی، هنر، موسیقی و آهنگ سازی می دهد. در واقع، مغز همان چیزی است که از ما، "انسان" می سازد. بخش قابل توجهی از توانایی های مغز ناشناخته است. به همین دلیل می توان مغز را پیچیده ترین ساختار شناخته شده زندگی در جهان دانست.

مغز از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است. نیمکره چپ با مهارت های کلامی، منطقی، و تفکر تحلیلی مرتبط است. نیمکره راست با مهارت های دیداری / فضایی، احساسات، استعداد موسیقی، بینش و شهود، و اندیشه های تخیلی مرتبط است. دلیل وجود دو نیمکره در مغز نیز همین است: در واقع، وجود هر دو نیمکره لازم و مکمل یکدیگرند، و عملکرد آنها زمانی بهترین قابلیت را دارد که با هم فعالیت کنند.

دیرزمانی است که مشخص شده است که مغز عملکردی الکتروشیمیایی دارد. بر همین اساس، محققان پیش بینی کرده اند که عملکرد کامل مغز می تواند به اندازه 10 وات برق تولید کند. اگرچه این توان الکتریکی بسیار محدود است، اما معمولا به شکل ویژه ای رخ می دهد که مشخصه ی مغز انسان است. فعالیت الکتریکی ناشی از مغز به شکل امواج مغز نشان داده می شود.

 

امواج مغزی و حوزه های مختلف آگاهی

امواج مغزی به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند: بتا، آلفا، تتا و دلتا.

مغز ما همیشه و در هر لحظه امواج بتا، آلفا، تتا و دلتا را تولید می کند. هنگامی که گفته می شود امواج مغزی یک فرد در حالت بتا، آلفا، تتا یا دلتا قرار دارد، بدین معنی است که قوی ترین سیگنال مغز در آن زمان خاص، مورد بررسی قرار گرفته است.

بتا 

امواج مغزی بتا سریع ترین فرکانس های مختلف مغزی از 14 تا 38 هرتز را تشکیل می دهد. موج بتا، در فرایند تفکر عادی و آگاهی فعال نسبت به محیط پیرامون نقش دارد. بدون موج بتا امکان انجام هیچ کاری در جهان خارج وجود ندارد.

آلفا

امواج مغزی آلفا با فرایندهایی نظیر آگاهیِ همراه با آرامش، تجسم، تصویرسازی حسی و خیال پردازی مختصر همراه است. امواج آلفا در محدوده فرکانسی 9  تا 14 هرتز قرار دارند و  به عنوان دروازه ورود به مراقبه و مدیتیشن شناخته می شوند. امواج آلفا پل بین ذهن خودآگاه و ناخودآگاه محسوب می شوند.

تتا 

تتا، امواج مغزی معرفی کننده ذهن ناخودآگاه است. این امواج در محدوده فرکانسی 4 تا 9 هرتز قرار می گیرد. موج تتا در خواب همراه با رویا دیده می شود و هنگام مدیتیشن، تجربه مراقبه عمیق ایجاد می کند. تتا نیز شامل مجموعه ای از الهامات خلاقانه است که اغلب هنگام ارتباط روحانی و معنوی دیده می شود. 

دلتا 

موج دلتا نشان دهنده ذهن ناخودآگاه و خواب عمیق است که در محدوده فرکانسی 0.5 تا 4 هرتز قرار می گیرد. این موج وقتی که در ترکیب با دیگر امواج در یک حالت بیداری قرار می گیرد، به عنوان یک رادار عمل می کند  و با جستجوی اطلاعات به عمیق ترین فرایندها در سطح ناخودآگاه ذهن دست پیدا می کند که امکان درک آن ها در فرایند تفکر وجود ندارد. موج دلتا نوعی شهود، همسویی و همراهی همدلانه، و بینش غریزی را ایجاد می کند. این موج مغزی اغلب با انرژی درمانی همراه است.

 

روش همی سینک در ایران

مرکز تخصصی نیوشا به عنوان مرکز جامع ارایه خدمات ارزیابی و درمان اختلالات شنوایی و تعادل، طی سال  های گذشته بسیاری از روش های درمانی ویژه کودکان کم شنوا و بدشنوا را بومی سازی، طراحی و اجرا کرده است. حاصل این فعالیت ها، ارایه برنامه بازتوانی نیوشا Newsha Listening Program(NLP)می باشد. یکی از موفق ترین روش های نورومدولاسیون(Neuromodulatiom )که در برنامه NLP مورد استفاده قرار می گیرد، روش همی-سینک می باشد. استفاده از این روش از همان ماه های اولیه تاسیس مرکز توانبخشی نیوشا آغاز گردید و به تدریج بر پروتکل های آن در اختلالات مختلف از جمله کودکان طیف اوتیسم، اختلالات زبانی و یادگیری و نیز مشکلات نقص توجه و بیش فعالی افزوده شد. در سال های بعد، نقش این فناوری در برنامه های ارتقاء عملکرد(Peack Performance) نیز مورد توجه متخصصان مرکز قرار گرفت و درحال حاضر به شکل گسترده از آن استفاده می شود. در پکیج درمانی نیوشان 2، از این فناوری استفاده شده است.

اجزای برنامه NLP

برنامه NLP از دو بخش کلی ارزیابی و درمان تشکیل شده است:

الف- بخش ارزیابی:

در بخش ارزیابی اولیه و ارزیابی های دوره ای، مهارت شنیدن و گوش دادن کودک بر حسب ضرورت با استفاده از آزمون های مختلف بررسی  می گردد. در این بخش طیف وسیعی از آزمون ها مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

1. PTA

2. Tympanometry/Reflexometry

3. OAE

4. ABR(Click and Speech)

5. Dichotic/Diotic Tests

6. Competing Speech Tests

7. Pattern Recognition Tests

8. Gap in Noise/Gap Detection Tests

 

 ب- بخش درمان که شامل اجزاء زیر می باشد:

1. برنامه توانبخشی کلاسیک ویژه اختلالات پردازش شنوایی.

 در این بخش، ابتدا ارزیابی های تخصصی جهت تشخیص نوع اختلال پردازش شنوایی انجام می گیرد و سپس برنامه توانبخشی طراحی و ارایه می گردد. تمرینات تشخیص کلمات و جملات در حضور نویز(SPIN) و تمرینات رقابتی دوگوشی(DIID) از معمول ترین تمرینات در این بخش می باشد.

2. برنامه هماهنگ سازی امواج مغزی(Brain Wave Entrainment) که شامل فناوری های نوروفیدبک، تحریک بینایی-شنوایی(Auditory-Visual Stimulation) و همی- سینک(Hemi-Sync) می شود. در این بخش، بر حسب نوع اختلال پردازش شنوایی و مشکلات همراه فرد، تغییر امواج مغزی با هدف بهبود عملکرد گوش دادن مورد توجه قرار می گیرد.

3. برنامه صدا درمانی که در آن از تکنیک های مختلف مانند AIT، Tomatis، EASe و Samonas جهت تغییر عملکرد مهارت گوش دادن از طریق تغییر ارتباطات مغزی، بهبود عملکرد سیستم وابران و بهبود عملکرد گوش میانی استفاده می شود. استفاده از این تکنیک ها بر اساس نوع اختلال پردازش شنوایی متفاوت است.

در این برنامه برای انواع اختلالات بدشنوایی، روش های درمانی ویژه ای درنظر گرفته شده است. برای مثال در درمان حساسیت بیش از اندازه به صدا، فرد مبتلا در مواجهه با اصواتی قرار می گیرد که فرکانس ها و شدت های مختلف آن دائما تغییر می کند. این امر با هدف ایجاد ارتباطات عصبی بیشتر در مغز انجام می گیرد.

برنامه صدا درمانی موسسه دانش بنیان نیوشا متشکل از تلفیق فناوری های فوق می باشد و بر اساس نوع اختلال و شرایط مراجع، توسط کارشناس متخصص طراحی و ارایه می گردد. استفاده بدیع از فناوری های صدا درمانی و نورمدولاسیون در کنار توانبخشی کلاسیک، باعث شده تا برنامه NLP از ویژگی های منحصر به فردی در سطح جهان برخوردار باشد. این برنامه تحت عنوان نیوشان 2 عرضه شده و از طریق تماس تلفنی(59 59 84 66-021) یا سفارش اینترنتی قابل سفارش و تهیه می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش منحصر به فرد NLP می توانید از طریق شماره تلفن 66845959 با گروه متخصصین مرکز نیوشا مشاوره کنید یا وقت ویزیت بگیرید.

ااستفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع [موسسه دانش بنیان نیوشا] مجاز می باشد

تاریخ به روز رسانی: دوشنبه 6 شهریور 1396 تعداد بازدیدها: 10376
کلمات کلیدی: فناوری همی-سینک چیست؟
آدرس کوتاه صفحه: http://newsha.ir/P/1204
اطلاعات تماس با مرکز

آدرس: تهران- انتهای خيـــــابان امام خمينـی (سپه غربي) نرسيده به اتوبان يادگار امام پلاک 1386
تلفن مرکز: 60-66845959-021
نمابر: 66830409-021
پست الکترونیکی: Info@Newsha.ir
لینک های مرتبط

پزشک انلاین
مجله سلامـت
مجله پزشکی دکتر سلام
انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب

مراکز طرف قرارداد

خانـه کارگر
بیمه بانک ملت
بیمه بانک رفاه کارگران
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیوشا از آخرین اخبار و اطلاعیه های نیوشا با مطلع شوید.

پست الکترونیکی:حقوق این سایت متعلق به مرکز تخصصی نیوشا می باشد. هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد